James Carter kiemelkedő személyiség, aki hihetetlen sokféle formációban játszott már, nem is beszélve zenei partnereiről, akiknek puszta felsorolása is egy jazz Who’s Who lehetne. A fekete amerikaiak tömegei által lakott Detroitban született 1969-ben, ahová az autógyártás munkaerő szükséglete miatt sokan költöztek a déli államokból. Itt aztán mindent áthatott a blues és a jazz. Már tinédzserként is sokfelé játszott, aztán a 80-as években jött az áttörés: Wynton Marsalis, majd Lester Bowie kvintettje. 1990-től él New Yorkban, ahol a World Saxophone Quartet és a Mingus Dynasty következtek a sorban. Saját együttesével 1994-ben mutatkozott be, amelyben Craig Taborn zongorázott, Jaribu Shahid bőgőzött és Tani Tabbal dobolt. A stílusakrobata muzsikus játékában megtalálhatók a swing, a bebop, az R&B, de a free és az avangárd elemei is. Közreműködött a Kansas City c. filmben, de a veteránokat sem kerülte: játszott Harry „Sweets” Edisonnal, Buddy Tate-tel, vagy Flip Phillipsszel is.
Érdekes, hogy hazánkban először 2008 szeptemberében a Debreceni Jazznapokon adott nagysikerű koncertjén mutatkozott be, és már akkor is ugyanazzal a Hammond B3 orgonával és a dob-arzenállal felálló trió formációval, amely még elnevezésével is hangsúlyozza az orgona jelenlétét. További fellépései is az Organ Trio-val folytatódtak: 2014-ben és 2019-ben, mindkét alkalommal a világsztárok sokaságát felléptető Budapest Jazz Clubban. Carter most is a négy évvel ezelőtti formációval érkezik hozzánk és ad két egymást követő, fergetegesnek ígérkező koncertet a BJC-ben! És úgy tűnik, hogy Gerard Gibbs nagyon bevált, hiszen ezúttal is ő lesz a billentyűk varázslója, a dobos személye sem változik, azaz Alex White lesz most is az ütős. (Csak a korábbi két alkalommal volt Leonard King a doboknál.)
Száz szónak is egy a vége, a James Carter Organ Trio tehát ugyanabban a felállásban lesz a vendégünk november 7-én a New York Jazz Fesztiválon, mint volt éppen négy éve 2019 októberében. Elárulhatjuk, azt is, hogy az akkori koncertről két beszámolót is olvashatnak honlapunkon Iván Csaba és Márton Attila tollából. Csak a legfontosabbak: nagy show volt, Carter az általa pályája során használt nem kevesebb, mint tíz – a szaxofon-családba tartozó – hangszeréből hármat használt: a szoprán-, az alt- és a tenorszaxofont. Akkori megállapításom szerint az orgonista is egyedi szólójátékával lepte meg a közönséget, mert nem Jimmy Smith vagy Joey DeFrancesco modorában játszott, mi több nekem még Dr. Lonnie Smith-től is jobban tetszett. Alex White is kiemelkedő muzsikus, nem egyszerű hangszeres kísérő, hanem a modern idők dobművészetét képviselő önálló személyiség. Nem kell hangsúlyozni, hogy a három ikonikus figura milyen hihetetlen szimbiózisban dolgozik, hiszen fellépéseiknek, lemezeiknek se szeri se száma.
Fotó: Irk Réka, BJC