Szeptember 30-án, pénteken mutatja be nemzetközi kvartettjét Budapesten a Dániában élő és Európa-szerte nagy névnek örvendő tenor- és szopránszaxofonos, Bolla Gábor. Munkatársunk, Pallai Péter kérdezi Gábort az együttes és a turné hátteréről.
Pallai Péter / Jazz.hu: Mennyire nevezhető állandó formációnak ez a kvartett? Legutóbbi albumodon, az "On The Move” is ugyanezzel a három zenésszel játszol.
Bolla Gábor: Sajnos nem nevezhető állandó formációnak, habár Robival és Daniellel sokat dolgozunk együtt Európa-szerte. Billy New Yorkban él és tanít, így természetes, hogy turnékra érdemes meghívni.
Pallai Péter / Jazz.hu: A hazai közönség tudja, hogy Szakcsi Robival már majdnem két évtizede muzsikáltok együtt és hatalmas köztetek a zenei szimbiózis. A svéd születésű, de a köztudatban dánnak tartott sztár bőgős, Daniel Franck "The Hangout" c. albumán, a dobos kivételével már ez a felállás szerepelt. Hogy került Billy Drummond a kvartettbe, aki olyanokkal tűnt fel, mint Horace Silver, Sonny Rollins vagy Joe Henderson?
Bolla Gábor: Billy-vel Koppenhágában találkoztam pont a Covid kezdete előtt, ahol volt lehetőségem vele játszani. Nagyon tetszett a játéka, emellett nagyon intelligens és kedves embert ismerhettem meg benne. Később meghívtam a Copenhagen Jazz Festivalra, nagy örömmel csatlakozott a zenekarhoz.
PP / Jazz.hu: Hány országra terjed ki a jelenlegi európai turné?
BG: Négy országra: Magyarország, Ausztria, Németország és Dánia.
PP / Jazz.hu: Eddig milyen tapasztalataitok voltak, ami a zene fogadtatását illeti?
BG: Nagyszerű volt a lemez, illetve a koncertjeink fogadtatása is. Egyik saját szerzeményemet, „Monky Donkey” címmel a híres dán sorozat, a “Borgen” vásárolta meg a legújabb évadához. Amúgy a szám Monk és kedves barátom, Kirk Lightsey előtt tiszteleg.
PP / Jazz.hu: Mindig is nagyszerű érzéked volt ahhoz, hogy – anélkül, hogy a zene minőségéből alább engednél,- a közönség és/vagy zenésztársaid által érthető zenei nyelven szólalj meg. Ez a dolgok ösztönös része és az érzelmi intelligencia jele. Tudatosan érzékelsz változást a magad zenéjében?
BG: Köszönöm szavaid! A változás talán állandó, ez is a zene motorja. Sokszor időbe telik még tudatosul benned, hogy miben is változol pontosan. Nálam ez egy hosszabb periodikus folyamat.
PP / Jazz.hu: És tudatosan törekszel változásra? Legutóbbi albumodon, az "On The Move"-on, mintha a korábbiakhoz képest gazdaságosabban játszanál. Ez tudatos volt?
BG: Nem igazán, a zene felettünk áll és mindig a pillanatban dől el, hogy mit és hogyan játszunk. Stúdió és élő koncertek közt nagy a különbség, amúgy ha nem is gazdaságosan, de általában fókuszáltabban szeretnék játszani, kevesebbet csapongani.
PP / Jazz.hu: Milyen zenére számíthat pénteken a magyar közönség?
BG: A lemezről fogunk játszani, valamint pár új szerzeményt és új arrange-ot is bemutatunk. Amúgy JAZZ - re lehet számítani!
Sütiket használunk a weboldal funkcióinak biztosításához, a tartalmak és hirdetések személyre szabásához, közösségi funkciók biztosításához, valamint weboldal forgalmának elemzéséhez.