Dr. Csuhaj-Barna Tibor, a jazzbőgő mestere és oktatója 60 éves lett. Ez alkalomból köszöntjük sok szeretettel!
A modern mainstream jazz-zene képviselője, aki sok évtizede oktatja a jazz-nagybőgőzés szépségeit a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Jazz Tanszékén a szerzői estjére készül, de az interjúból a kezdetek és a család sem maradhatott ki.
Irk Réka / Jazz.hu: 60 évből mennyi telt zenéléssel? Miért fordultál a jazz felé?
Csuhaj-Barna Tibor:7 évesen, zenei általános iskolában kezdtem a muzsikával foglalkozni Dunaújvárosban, zongorázni tanultam, majd középiskolában intenzíven gitároztam, (rock zenét) de aztán elkezdett érdekelni a basszus, és azt tanácsolták, próbáljam meg a jazzbőgőt (mivel akkoriban basszusgitárszak még nem volt) Felkészültem a tanszakra, ez alatt szippantott be a jazz igazán.
Irk Réka / Jazz.hu: Milyen meghatározó koncertélményeid voltak bőgősként, kivel játszanál újra, ha lenne rá alkalom?
Csuhaj-Barna Tibor:Nagy élmény volt Ágnessel ének-bőgő duót tavaly Chicagóban, idén Rómában és Montenegróban játszani. A Lakatos Ágnes Special Zone Kvartett (Pozsár Máté - pno, Pusztai Gábor - perc.) minden koncertje élményszámba megy számomra a mai napig. Sok remek zongoristával játszottam: Binder Károllyal, Regős Istvánnal, Márkus Tibivel, Varga Gáborral. Velük – sajnos Regős Pista kivételével (elhunyt 2012-ben) – az októberi szerzői estemen újra lesz alkalom együtt muzsikálni.
Irk Réka / Jazz.hu: Mik a meghatározó zenekarok, amik a legfontosabbak voltak a pályafutásod alatt?
Csuhaj-Barna Tibor: Binder Trió, Regős Quartet, Equinox, Voice and Bass, Vasmalom (folk), East Side Jazz Company
IR / Jazz.hu: Akkor szereztél doktori fokozatot, amikor az még nem volt ajánlott vagy kötelező a tanításhoz. Mi vezérelt ebben? Miről értekeztél?
Csuhaj-Barna Tibor: Az egyetemi tanításhoz kellett, így belevágtam. Érdekelt is ez a fajta kutatómunka, a témám meglehetősen egyedi volt („Az ének-bőgő duó formáció a jazz-zenében”) és mivel ezt a felállást 30 éve gyakorlom - gondoltam – erős rálátásom van e témára.
IR / Jazz.hu: Zenész házaspár vagytok Lakatos Ágnessel. Ráadásul van közös zenekarotok is. Hogyan tudtátok megoldani, hogy a gyerekeitek mellett a zenészi karrieretek ne szenvedjen csorbát? Könnyebb vagy nehezebb szerinted zenészházaspárként a szülői feladat (bár anélkül nem tudhatod, de azért rálátsz a kollégák életére)?
Csuhaj-Barna Tibor: Nagyszülői segítség nélkül nem tudtuk volna megoldani a gyerekek felügyeletét koncert időszakban. Hál Isten ők tudtak segíteni, nem kellett bébiszittereket alkalmazni. Emellett persze kiskoruktól kezdve - amikor csak lehetett - ott voltak a koncertjeinken. Ezt a szokásukat a mai napig megtartották. Nagyobb lányunk Rebeka klasszikus fuvolaművész lett, a kisebb, Kincső is nagy zenerajongó, bár ő nem lett muzsikus. Reméljük 10 hónapos unokánk, Bonifác is ebben a légkörben cseperedik fel, amire minden esélye megvan, lévén édesanyja, édesapja is profi muzsikus.
IR / Jazz.hu: Kivel szeretnél együtt muzsikálni, ha lenne rá alkalom?
Csuhaj-Barna Tibor:Bill Evan-szal, Coltrane-nel, Miles-szal. Komolyra fordítva a szót bárkivel, akivel kreatív zenei párbeszéd folytatható.
IR / Jazz.hu: Hogyan változott a zenei ízlésed az évek alatt?
Csuhaj-Barna Tibor: Kezdetben mindenki a kortárs zenékre helyezi a hangsúlyt, el kell telnie egy időnek, amíg kíváncsi lesz az ember az előzményekre, a „forrásra”. Én is ezt az utat jártam be. 10 év a Vasmalom folk zenekarban lehetőséget teremtett rálátnom a zene kimeríthetetlen tárházára: a népzenére, és nem csak a magyarra.
Irk Réka / Jazz.hu: Mik a terveid a közel és hosszabb távon?
Csuhaj-Barna Tibor: Készülök az október 30-i – jubileumi - szerzői estemre (Zeneakadémia, Solti-terem) ahol az elmúlt 30 évemet meghatározó zenésztársaimmal játszhatok együtt újra. A napokban fejeztük be a keverését a Corridor Fagott Kvartettre írt - 3 tételes kompozíciómon alapuló – lemezanyagnak. A Demeter Quartet (Nagy Jancsa, Frankie Lató, Demeter László) tagjaként ausztriai turné vár rám Több nemzetközi projectben is szerepelek a következő hónapokban: kelet-európai zenészekkel Kínában, izraeli muzsikusokkal Lengyelországban koncertezem. Jövőre új „Voice and Bass” lemezt szeretnénk készíteni, és persze a konzi és egyetemi tanítványokat terelgetni a profi zenésszé válás rögös útján.
Sütiket használunk a weboldal funkcióinak biztosításához, a tartalmak és hirdetések személyre szabásához, közösségi funkciók biztosításához, valamint weboldal forgalmának elemzéséhez.