Az idei Zsidó Kulturális Fesztiválon szeptember 4. és 12. között idén hét budapesti helyszínen, a Dohány utcai, a Frankel Leó úti, a Hegedűs Gyula utcai és a Rumbach utcai zsinagógában, a beszélgetéseknek, könyvbemutatóknak otthont adó Bálint Házban, és idén először a Madách Színház Tolnay Szalonjában, valamint a Magyar Zene Házában is várják a látogatókat. Ezen kívül, ahogy az augusztusi sajtótájékoztatón elhangzott, a Szentély a viharban – a budapesti zsidók megmentése című szabadtéri kiállítást is megtekinthetik a „Cipők a Duna-parton” holokauszt emlékműnél.
Oldalunk profiljához hűen, a koncertek közül az idén sajnos igen kevés jazz, vagy valahogy a jazzhez kötődő koncerteket ajánlom olvasóink figyelmébe.
A sajtótájékoztatónak is helyt adott, Rumbach Sebestyén utcai zsinagógában este hét órakor kezdődnek a programok. Itt az előző fesztiválok visszatérő vendégeként ismét színpadra lép hétfőn Malek Andrea és Jáger Bandi a Soulistic zenekarral, melyben Hárs Viktor basszusgitározik, Balogh Roland gitározik és Lakatos Pecek András dobol, és természetesen az alapító, Jáger Bandi zongorázik. Az ő különleges hangszerelésben szólal meg két gyönyörű zsidó mű, az „Ose shalom” és a „Jerushalajim shel zahav”, de az est során magyar szerzők örökzöld slágereinek feldolgozásait is hallhatjuk a jiddis és klezmer motívumokra épülő, vérpezsdítő ritmusú dalok mellett. A repertoárból, mint ígérték, nem marad ki a „Jiddishe Mame” és a „jiddis swing” leghíresebb, a 20. század első felének legnépszerűbb női vokális triójává vált Andrews Sisters 1937-ben írt „Bei Mir Bistu Shein” (Nekem gyönyörű vagy) című műfajteremtő dala, valamint Seress Rezső Szomorú vasárnapja sem.
Kedden, a kortárs zsidó-izraeli zenét a hagyományos haszid kultúra dallamkincsével ötvöző, szinte új zenei műfajt teremtő izraeli Nigun kvartett (nem tévesztendő össze az azonos nevű, magyar formációval) a titokzatos, rejtélyes zenei hagyományt kortárs jazzre hangszerelő koncertje a spirituális emelkedettség, az extatikus öröm és belső béke egységének álomszerű lelki élményét ígéri.
Valószínű, különben mi indokolná, hogy csak ugyanaznap talált szabadnapot koncert-naptárában Szakcsi Lakatos Béla és Müller Péter Sziámi, akik a „Zsenik a zsiniben” idén ismét felbukkanó koncertjén este 7-től ezúttal a színházi szerepein kívül tehetségkutatókból is ismert Gubik Petrával a Hegedűs Gyula utcai zsinagógában a világ dalirodalmának számukra legkedvesebb műveit vonultatják fel. Elhangzanak majd többek között Boris Vian, Leonard Cohen, Edith Piaf, George Gershwin, Seress Rezső művei, de hallhatunk tőlük saját, közös szerzeményeket is.
Szerdán, a fesztivál rendhagyó produkciói közül kiemelendő a Nem tudhatom –Radnóti és korunk című, a Rumbach Sebestyén utcai zsinagógában, amelynek résztvevői Mácsai Pál, Fullajtár Andrea, Dés László, Dés András, Lukács Miklós; továbbá aznap a Dohány utcai zsinagógában 20.00-órakor kezdődő, az idén 80 éves Barbra Streisand előtt tisztelgő koncert is izgalmasnak ígérkezik. Barbra Streisand legszebb dalait Szulák Andrea, Veres Mónika Nika, Gájer Bálint, László Boldizsár énekli a Lázár István vezette Don Lázi Swingtet kíséretével.
Természetesen érdemes tovább böngészni a fesztivál színes programjait, a klezmer, a szefárd és a klasszikus zene iránt érdeklődők is sok érdekességet találhatnak, és ahogy a sajtótájékoztatón megjelent művészek, újra életörömre hangolódhatnak a sok jó zenével.
Fotó: Somogyvári Péter, Zsidó Kulturális Fesztivál FB