2019-ben, amikor utoljára tudósíthattunk az L.F.Z.E. év végi vizsga- és diplomakoncertjeiről hallhattuk Filip Dinev gitárost épp a címben szereplő „Budapest” kompozíciójával. Azóta pedig Németországban él és dolgozik. Nemrég jelent meg egy olyan album, amin két évfolyamtársa működik közre az új lemezen, mégpedig a magyar-francia Pierre Martin, aki ugyancsak ösztöndíjjal tanult jazzdob szakon hazánkban és Arday Dániel bőgős. Mi is jutott eszembe először hallgatva a lemezt? Intelligens, érdekes, izgalmas hangzás, a profi gitáros mögött egy biztos ritmusszekcióval, sőt a dobos időnként kilép a „csak” kíséret szerepből.
Filip Dinevet kérdeztem a lemezről, a Zeneakadémiás éveiről és a jövőről.
- MagyarJazz: Nagyon öröm, mikor itt tanuló diákok tudnak olyan kapcsolatot kiépíteni, ami később munkakapcsolattá válik. Sok évfolyamtársaddal tartod a kapcsolatot? Miért pont Danival és Pierre Martinnal készítetted el a Szvetlo című lemezt?
- Filip Dinev: Teljesen egyetértek, áldás volt a budapesti közösség és a nemzetközi világ része lenni. Miután elkészült az album, még érzelmesebb lettem a város iránt. Hiányoznak az emberek, a koncertek, a kocogás a Margitszigeten és a klasszikus Lehel piaci vásárlások.
Természetesen az akadémiai kapcsolataim megmaradtak. Igazából meghívtak mindannyiunkat egy kedves esküvőre augusztusban, amin a lezárás miatt nem tudtunk részt venni. Mindig jó ötlet Budapest és a barátok meglátogatása.
A „Szvetlo” lemez csak úgy megvalósult, amiért hálásak vagyunk. Nem tudtuk, mit várunk, amikor elkezdtünk játszani, de a dolgok elkezdtek épülni szép lassan, és a koncerteken a közönség jól fogadta a triónkat. Meggyőződtünk arról, hogy lemezt kell készítenünk, amiben Dani és Pierre szuper segítőkészek voltak.
- MagyarJazz: A lemezen több magyar cím is szerepel. Mindegyik szám saját szerzemény? Miért Budapest a 2019-ben is hallott szám címe, aminek olyan egyedi zenéje van, hogy amint meghallottam, tudtam, hogy ez szólalt meg a diplomakoncerten is másfél éve. Miért „Vonatok” és „Megmagyarázhatatlan” a másik két cím? Ez utóbbira van ötletem, talán a kimondhatatlansága miatt választottad. :)
- Filip Dinev: Az új „Szvetlo album 6 eredeti, saját kompozíciót, 1 jazz standardet és egy filmzenét tartalmaz. Öt eredeti dallamért én vagyok a felelős (bűnös), Pierre Martin pedig a „Megmagyarázhatatlan” című számot írta. Nagyon örülök, hogy ilyen hosszú idő után megismerted a „Budapest” című szerzeményemet. Őszintén szólva, ez még mindig a legkedvesebb kompozícióm, és ez az, ami leginkább emlékeztet a gyönyörű Budapestre. Az első napokban írtam, amikor beköltöztem a lakásomba – gondolom az arisztokratikus érzések és az üres szoba miatt cseng jobban az első akkord, mint kellett volna. Ez megfogott, haha. :) Ezzel pont ellentétes érzés a „Vonatok” című szám, amit Budapesten töltött utolsó napjaimon írtam. Hosszú vonaton kellett volna mennem Hamburgba, ami kiváltott valamit. Elárulom, érzelmesen viszonyulok a budapesti tömegközlekedéshez. Hiányzik a vonat és a 4/6 villamos. Haha, még emlékszem milyen volt december 31-i éjszaka. Kíváncsi lennék, mit mond Pierre a „Megmagyarázhatatlan” darabjáról. Csak annyit mondhatok, nekem még mindig kimondhatatlan ez a cím.
-
- MagyarJazz: A trió neve és a lemez címe Szvetlo. Mit jelent ez? És miért pont ez lett az album neve?
- Filip Dinev: A „Szvetlo” macedón/balkán szó "Светло/Svetlo", ami „Fény”-t jelent. Néhány név javaslata után ezt választotta ki Dani és Pierre. Természetesen mindannyian szeretjük a fényt. Szilárdan hiszek a jóban, a kedvességben, az erkölcsi értékekben és egy kis akaratosságban a jó cél érdekében. Mindannyiunknak szüksége van egy kis fényre az életünkben.
- MagyarJazz: Hol vettétek fel a lemez anyagát? Még a koronavírus előtt sikerült a felvétel? A karantén alatt pedig dolgoztatok rajta? Mindannyian?
- Filip Dinev: Szerényen mondom csak, hogy ezt az audiovizuális felvételt egy ex-jugoszláviai kisvárosi színházban, Gevgelijában, a szülővárosomban készítettük, Macedóniában. Áldás volt Danit és Pierre-t a szülővárosomban köszönteni! Megkóstolták a pompás hagyományos recepteket és Pierre-nek megengedtük, hogy egyen házi füge lekvárt fehér sajttal. Félig francia lévén, azt hiszem ez megengedhető… A felvételt három hónappal azután, 2019 szeptemberében készítettük, hogy elhagytam Budapestet, és egy héttel azelőtt, hogy elindultam volna Hamburgba.
- MagyarJazz: Visszatérve az egyetemi évedre, ugye két szemesztert jártál Budapesten? Úgy látom, ahogy a beszámolót átnéztem, hogy még a big bandben is játszottál. Milyen élmények értek itt? Kik voltak a tanáraid?
- Filip Dinev: Pontosan, közel egy évig éltem Budapesten. Örökké hálás vagyok az LFZE-nek és az egész jazz tanszéknek, különös tekintettel a mindig inspiráló tanáraimnak, Juhász Gábornak, László Attilának, Bacsó Kristófnak és a többieknek, akik önzetlenül inspiráltak bennünket fejlődésre, és mindig szívélyesen fogadtak minket. A BJC-ben a vizsgakoncertünkön úgy éreztünk, hogy egy családba tartozunk. Sokat jártunk szórakozni, játszottunk, gyakoroltunk és rengeteget főztünk. Sok új embert ismertem meg és igazi barátságok szövődtek. Valahogy egyszerre volt őrült és eredményes.
- MagyarJazz: Mesélsz egy kicsit, milyen a helyzet most Németországban? Mennyire segítik a művészeket?
- Filip Dinev: Jelenleg nincsenek élő koncertek és várhatóan ez nem fog változni a közeljövőben. De a német állam a koronavírus kezelésére elkülönített egy nagyobb összeget a művészek és szabadúszók számára. Valójában ez az összeg kb. 50 milliárd euró, ami azoknak a művészeknek jut, akik dolgoztak a vírus előtt. Diákok számára ez bonyolult…néhány alapítvány nyújt számukra támogatást. Ezek a támogatások sokat segítettek a művészek nehéz helyzetén. Nagyon remélem, hogy a többi európai ország is követi ezt a példát. Külföldi hallgatók számára mindig nehéz megérteni a dolgok működését, de vannak lehetőségek.
- MagyarJazz: Hogyan tovább? 2019-ben voltak koncertjeitek az iF Caféban is. Ez az érdekes nemzetközi jazz trió, amiben a magyaron kívül a balkán és a francia hangzás is fellelhető, most nehéz helyzetben van a lezárások miatt. Tervezitek, - ahogy megnyílnak a határok,- hogy turnéra indultok?
- Filip Dinev: Szeretnénk Magyarországra eljutni 2021-ben. Játszottunk már több budapesti, szegedi, debreceni klubban, és erőfeszítéseket teszünk annak érdekében, hogy egy magyarországi turnén bemutathassuk új anyagunkat 2021-ben. Az a célunk, hogy kezdetnek kis túrákat tegyünk Magyarországon, Macedóniában, Németországban és Franciaországban. Őszintén szólva, nem vagyunk könnyű helyzetben, bizonytalan a szervezés, a művészeknek segítségre van szükségük.
- MagyarJazz: Mivel foglalkozol Németországban? Milyen zenekarokban szerepelsz?
- Filip Dinev: Miután Budapestet elhagytam, felvételt nyertem a hamburgi „Hochschule für Musik und Theater”-be, a Dr. Langner Jazzmaster programjába. Jelenleg ott végzem a mesterképzést. Ha már zenekarokról van szó, itt van egy saját trióm, valamint a Harrison’s Quartetben játszom, és vannak még más projektek is kilátásban. Nem könnyű egy idegen ország zenei életébe bekerülni, bizony sok türelmet és időt igényel. Reméljük, a tavaly lemondott lehetőségeket 2021-ben tudjuk pótolni.
- MagyarJazz: Tervezel még nemzetközi összefogásban készült lemezt?
- Filip Dinev: Természetesen igen. Már dolgozom néhány új anyagon, és amikor eljön az ideje, remélhetőleg érkezhet az új album. De kérem, most hallgassák meg ezt, haha! :)
Fotó: Filip Dinev