Egy filmben hallottam egyszer, hogy a magyarul író költőknek nagyjából annyi esélye van a világhírre, mint a hangszigetelt kalitkában éneklő madárnak a nemzetközi karrierre. Gondolhatnánk, hogy megosztók korában a zenészeknek könnyebb a helyzete, de ennél árnyaltabb a helyzet. Előbb vagy utóbb mindenki megérti, hogy Gundel Károly nem a jazzmuzsikusokra gondolva megfogalmazott tanácsa nekik is hasznos lehet: „A kiválóság nem örökletes. A minőség nem veled született. Csak akkor lehetsz a legjobb, ha a legjobbakkal veszed fel a versenyt.”
The Danish Connection
Tizenévesen Bolla a Montreux Jazz Fesztivál szaxofonos vetélkedőjének elődöntőjéig jutott ezzel az ambícióval, ezért kapta meg az Avignon Jazz Fesztival fő- és a közönségdíját, és ítélték neki „Az év tehetsége” díjat Ausztriában. A jazztérképre kerülés a fesztiválok meghívásait és a klubok fellépési lehetőségét hozta magával. A Siggi Loch alapította ACT Music nem kínál bárkinek olyan lemezszerződést, aminek része a terjesztés és a promóció is. A Find Your Way fogadtatása 2012 májusában igazolta a döntés helyességét. A saját út része volt a látszólagos paradoxon is, hogy az eredeti hang keresése ne jelentse a virtuóz technikára törekvés feladását.
A dán kapcsolat azonban az alkalmi költözéssel nem szakadt meg, Bolla jelenleg is Koppenhágában él, ahol a nevezetes klubot, a Jazzhus Montmartre-t sokan ma is Európa Birdland-jének tekintik. Dán cég hozta ki a lemezt, az új CD az említett útnak újabb jelentős állomása. Fiatal zenésznek ritkán van ilyen felismerhető karakteres soundja, egyedi tónusa. Karizmatikus eredeti megszólalás, remek érzékkel egyensúlyozva azon a határon, ami mindenkinek fogyaszthatóvá teszi, nem csak a vájtfülű elitnek szól. A született tehetségek, mint Lester Young, Dexter Gordon vagy Rollins találta ezt mindig telibe jó érzékkel. Egy remekül összeillesztett projekt eredménye az új lemez, tömény minőségi jazz 60 percben. A zongoránál a régi szövetséges Lakatos Róbert, aki a finom szövetű gyakran ellenpontozó harmonizáció és a rezdülésnyi billentések érzékeny mestere. A ritmusszekció tagjai a nálunk talán kevésbé ismert dán jazz diaszpóra vezető zenészei, a bopos, blues-os ritmizálás értői: a svéd bőgős Daniel Franck, meg az amerikai dobos Billy Drummond.
Hölgyeim és uraim, a színpadon…
A felvételeket hallgatva egy vérbeli jazzklubban érezhetjük magunkat, ahol a fellépők miatt nem kalandozik el szórakozottan a tekintetünk, nem feledkezünk bele egy világmegváltó beszélgetésbe, mert mindig feltűnik egy különös dallam, egy ismerős hangfoszlány, egy egyedien szellemes átkötés, hangszerelési fortély, áramlik a muzsika, ami éber koncentrációra ösztönzi a hallgatót. A „Monky Donkey” Sonny Rollins-t idéző séta St. Thomas modorában. A „Love is Love” az óceán hullámaiként hömpölygő kiapadhatatlan improvizációk és variációk szerzeménye. Billy Staryhorn „Chelsea Bridge”-e az album legszebb bluesos meditációja. Ellis Marsalis „Swingin' at The Haven”-je vagy a „Blue Tarif” lüktető, sodró rubato, ezer darabra hulló hanganimáció, a végén újra renddé összerakva. Monk kompozíciója, a „Wee See” egy hangos névjegy tele impulzussal, energiával, kreativitással. JJ Johnson szép balladája, a „Lament” a jazzteremtés hetedik napja, a megpihenésé és a gyönyörködésé. A lemez végére tett alternatív Monky Donkey előtt pedig ott a remek „Blues On The Move”.
Aki tutira akar menni jazzfertőzött párjának, ismerősének az ajándék kiválasztásában, ne keressen tovább.
Május 13-án Sarah McKenzie Grouppal lép fel Bolla Gábor a Müpában:
https://mupa.hu/program/vilagzene-jazz-konnyuzene/sarah-mckenzie-group-bolla-gabor-2022-05-13_20-00-fesztivalszinhaz
On The Move (2021)
Előadó: Gabor Bolla Quartet
Kiadó: Stunt Records, Sundance Music ApS.
Stunt STUCD21092
Tracklist
- Monkey Donkey
- Love Is Love
- Chelsea Bridge
- Blue Tarif
- Wee See
- Lament
- Swinging at The Heaven
- Blues on the Move
- Monkey Donkey (alternate take)
Muzsikusok
Bolla Gábor (tenor- és szopránszaxofon)
Lakatos Róbert (zongora)
Daniel Franck (bőgő)
Billy Drummond (dobok)