A gitáros Gadó Gábor első lemezét a Joy-együttes vezetőjeként készítette még 1989-ben. A vinilen megjelent nagylemezt – már saját néven – még egy követte, mindkettő a fúziós zene hazai mestermunkája. Aztán elköltözött az országból, főleg párizsi lakhelyre, bár például Londonba is kiruccant onnan... 2000-től állandó négyesében francia zenészekkel szerepelt, illetve a vendégszereplések mellett az Unit-együttesben is játszott. Itthon egyik állandó partnere Winand Gábor (ének) volt, illetve működött egy rövidéletű projektje, a Chemin Neuf. 1994-től Gadó albumai csak lemez – és egy kazetta (1994)! –formátumban jelentek meg, legtöbbször saját nevén. Lemezeit itthon a BMC gondozta (11 zenei album + 4 Winand Gáborral). Nyilván: a fúziós zene után – részben a gitáros Pat Matheny példája nyomán – elindult a zenei gitárhangzás megváltoztatása, majd a kortárs műzenei irányába. Lemezein egyre kevésbé volt jazz, és egyre inkább kortárs – és olykor klasszikus! – kamarazene. Kialakult egy olyan egyedi gitárstílusa\hangzása, amely néha már nem is emlékezteti a hallgatót a klasszikus hathúrosra…
Harcsa Veronika lehetőségei az elektronikával megbűvölt gitárnál kissé szűkösebbnek vehetők – de csak látszólag. Műegyetemi kitérője után, 2005-től már hivatásos énekesként is, tevékenyen keresi a helyét a hangi világalkotás színpadain. Önálló munkái mellett számottevő tevékenységet fejtett ki (énekelt) a Pannon Allstars Ska, az Eric Sumo, Bin-Jip formációkban, vagy Kassák Lajos verseinek megzenésítésénél stb., illetve sok országban lépett fel saját produkcióban vagy vendégként. Belgiumi kapcsolatai által a kortárs műzenével is kokettál, illetve zenei\hangi kísérletezésivel néha eléggé elkalandozott a zenei megszokások világától. A BMC-nél megjelent Dubussy now! albumon sem a jazz műfaja az alapvetés. Rendszeresen fellép Gyémánt Bálint gitárossal, illetve négyesében mellettük még két belga muzsikussal. Mintegy 20 lemezen történt szereplésével és koncertjeivel Harcsa Veronika bebizonyította, hogy zenéjében – szinte – bármi megtörténhet. Érdemes figyelni rá!
Adott volt tehát két nagy formátumú muzsikus, akiknek – zenei törekvéseik, kísérletező hajlamuk alapján, törvényszerűen! – a színpadon is találkozni kellett. Ennek a találkozásnak az eredménye ez a 11 számos dallemez, melyben műfajilag mindössze két dal jazz (Friends like you, Milonga), és további egy az énektéma belépéséig sorolható e műfajba (Orpheus and Eurydice). Ez a lemez valahol a Winand Gáborral közös Gadó albumok – Opera Budapest (BMC, 2006), Corners of my mind (BMC, 2002), Agent spirituel (BMC, 2003) kivonata, újraértelmezése, hiszen mindegyik szám már megjelent Winand énekével! És ott sem voltak ezek a dalok „slágerlistások”.
Mindegyik dal szövegét Molnár Eszter írta, aki a magyar irodalom egyik hivatásos angol fordítója. Vélhetően ezek a szövegek már eleve angolul születtek meg, de erről a borító nem ad tájékoztatást. Mint ahogy a versekről is alig… A költőtől hiába kerestem kötetet könyvtárban, verseket a hálón, valahogy rejtve maradtak előttem. Pedig, ha több lemez szövegírójaként szerepel – 1989-től írt angolnyelvű dalszövegeket jazz-zenészeknek! –, talán érdemes lett volna néhány sorban bemutatni őt. Már csak azért is, mert nem minden lemezvásárló ért – akár hallásból is! – angolul! (A kevés kivételek egyike, amikor felleltem a neten néhány [négy db] szövegét, amelyből egyet most bemutatok):
I have found peace
In the warm glow of lamplight
Flames dart and cast shadows on the wall
By the light of the dying fire I try to read your eyes
But your face is turned from me – now
Soon, before long, I know you’ll come to me
Take me by the hand
And desire, like a flame
From smouldering embers kindled back to life
Born from ashes, lighting up the night
Gently warms my sleeping heart.
(Molnár Eszter: Love song – Szerelmes dal)
Magyar fordítása:
Békét találtam
A lámpafény meleg ragyogásában
A lángok felcsapnak és árnyékot vetnek a falra
A haldokló tűz fényében próbálok olvasni a szemedben
De arcod elfordult tőlem – most
Hamarosan, nemsokára, tudom, hogy eljössz hozzám
Fogd meg a kezem
És a vágy, mint a láng
A parázsló parázsból életre kelt
Hamuból született, megvilágítja az éjszakát
Gyengéden melengeti alvó szívemet.
A műzene (művészi\komolyzene) hallgatásakor sokunknak hozzátartozik a szöveg párhuzamos olvasása, mind koncerten, mind lemezen! Ezért szoktak koncerten adni szöveglapot vagy a lemezborítóknál mellékelni a verseket. Ez utóbbi költségei persze kivédhetőek lennének a kiadó honlapján való nyílt elérhetőséggel. Mert a fentebbi szöveg alapján kedvem lenne a többi szöveg megismeréséhez is!
E lemezen zömmel kortárszenei kamaradalokat hallunk! Ezek nagy része még így, szövegértés nélkül is gyönyörű, hála a dalok zeneszerzőjének; az érzékeny, finom hangszerelésnek(!), a hangszereseknek és Harcsa Veronika igazán átélt, őszinte, olykor tényleg virtuóz előadásának! Nem másolta, utánozta a dalok eredeti énekesét, hanem minden dalnál termékenyen újraalkotta azokat.
Mindjárt a lemez nyitódalában a „blues képlet” kiterjesztése felett hangi tornamutatványokat hallhatunk tőle – gitár és trombita parádés kíséretével (Friends like you). A Haiku-ban egybehangzóan (unisono) énekel a csellóval és a trombitával, majd kellemes gitárjáték következik. Szeretem a Milonga latinos hangulatát a trombita, a gitár és az altszaxofon érzékeny hangjaival kiegészítve. Az Orpheus and Eurydice az énektéma megjelenéséig akár kamarajazz is lehetne, az opera jellegű dal kísérete, a fúvósok és a cselló simogató hullámai pedig a Styx – az alvilágot és az élők birodalmát elválasztó folyó – hullámzását is megidézhetné… A Crossroads of life énektémái közötti zenekari fantáziarész jazzes (hangszeres) díszítései szintén méltóak figyelmünkre stb.
Tehát e kamarazenei lemez hangjai végig érdemesek figyelmünkre, de főleg nyitott lélekkel\fülekkel hallgatva. Viszont a hiányérzetem a szövegekkel szemben így is megmaradt.
Zene: Gadó Gábor, szöveg: Molnár Eszter.
- Friends like you
- Haiku
- If I knew where to begin
- Let me know peace
- Love song
- Milonga
- Orpheus and Eurydice
- The language of flowers
- All souls
- Could light of dawn
- Crossroads of life.
Közreműködnek:
Gábor Gadó – gitar
Veronika Harcsa – ének
János Ávéd – tenorszaxofon, fuvola, altfuvola
Laurent Blondiau – trombita
Tamás Zétényi – csello