fbpx

A virágok nyelvén szólva // Gadó Gábor - Harcsa Veronika: The Language of Flowers

2025. január 24.

A Gadó Gábor és Harcsa Veronika 2024-es, közösen jegyzett lemezének – magyarul: A virágok nyelve – bemutatását nagyon egyszerűen elintézhetném a honlapon azzal, hogy ez az album NEM jazz, tehát ne is foglalkozzunk vele itt! Nos, a dolog talán nem ennyire egyszerű – én pedig szeretem a szakmai kihívásokat. De kezdjük talán a kályhánál…

Gadó G. - Harcsa V. - The Language of Flowers

        A gitáros Gadó Gábor első lemezét a Joy-együttes vezetőjeként készítette még 1989-ben. A vinilen megjelent nagylemezt – már saját néven – még egy követte, mindkettő a fúziós zene hazai mestermunkája. Aztán elköltözött az országból, főleg párizsi lakhelyre, bár például Londonba is kiruccant onnan... 2000-től állandó négyesében francia zenészekkel szerepelt, illetve a vendégszereplések mellett az Unit-együttesben is játszott. Itthon egyik állandó partnere Winand Gábor (ének) volt, illetve működött egy rövidéletű projektje, a Chemin Neuf. 1994-től Gadó albumai csak lemez – és egy kazetta (1994)! –formátumban jelentek meg, legtöbbször saját nevén. Lemezeit itthon a BMC gondozta (11 zenei album + 4 Winand Gáborral). Nyilván: a fúziós zene után – részben a gitáros Pat Matheny példája nyomán – elindult a zenei gitárhangzás megváltoztatása, majd a kortárs műzenei irányába. Lemezein egyre kevésbé volt jazz, és egyre inkább kortárs – és olykor klasszikus! – kamarazene. Kialakult egy olyan egyedi gitárstílusa\hangzása, amely néha már nem is emlékezteti a hallgatót a klasszikus hathúrosra…

        Harcsa Veronika lehetőségei az elektronikával megbűvölt gitárnál kissé szűkösebbnek vehetők – de csak látszólag. Műegyetemi kitérője után, 2005-től már hivatásos énekesként is, tevékenyen keresi a helyét a hangi világalkotás színpadain. Önálló munkái mellett számottevő tevékenységet fejtett ki (énekelt) a Pannon Allstars Ska, az Eric Sumo, Bin-Jip formációkban, vagy Kassák Lajos verseinek megzenésítésénél stb., illetve sok országban lépett fel saját produkcióban vagy vendégként. Belgiumi kapcsolatai által a kortárs műzenével is kokettál, illetve zenei\hangi kísérletezésivel néha eléggé elkalandozott a zenei megszokások világától. A BMC-nél megjelent Dubussy now! albumon sem a jazz műfaja az alapvetés. Rendszeresen fellép Gyémánt Bálint gitárossal, illetve négyesében mellettük még két belga muzsikussal. Mintegy 20 lemezen történt szereplésével és koncertjeivel Harcsa Veronika bebizonyította, hogy zenéjében – szinte – bármi megtörténhet. Érdemes figyelni rá!

        Adott volt tehát két nagy formátumú muzsikus, akiknek – zenei törekvéseik, kísérletező hajlamuk alapján, törvényszerűen! – a színpadon is találkozni kellett. Ennek a találkozásnak az eredménye ez a 11 számos dallemez, melyben műfajilag mindössze két dal jazz (Friends like you, Milonga), és további egy az énektéma belépéséig sorolható e műfajba (Orpheus and Eurydice). Ez a lemez valahol a Winand Gáborral közös Gadó albumok – Opera Budapest (BMC, 2006), Corners of my mind (BMC, 2002), Agent spirituel (BMC, 2003) kivonata, újraértelmezése, hiszen mindegyik szám már megjelent Winand énekével! És ott sem voltak ezek a dalok „slágerlistások”.

        Mindegyik dal szövegét Molnár Eszter írta, aki a magyar irodalom egyik hivatásos angol fordítója. Vélhetően ezek a szövegek már eleve angolul születtek meg, de erről a borító nem ad tájékoztatást. Mint ahogy a versekről is alig… A költőtől hiába kerestem kötetet könyvtárban, verseket a hálón, valahogy rejtve maradtak előttem. Pedig, ha több lemez szövegírójaként szerepel – 1989-től írt angolnyelvű dalszövegeket jazz-zenészeknek! –, talán érdemes lett volna néhány sorban bemutatni őt. Már csak azért is, mert nem minden lemezvásárló ért – akár hallásból is! – angolul! (A kevés kivételek egyike, amikor felleltem a neten néhány [négy db] szövegét, amelyből egyet most bemutatok):

I have found peace
In the warm glow of lamplight
Flames dart and cast shadows on the wall
By the light of the dying fire I try to read your eyes
But your face is turned from me – now
Soon, before long, I know you’ll come to me
Take me by the hand
And desire, like a flame
From smouldering embers kindled back to life
Born from ashes, lighting up the night
Gently warms my sleeping heart.

(Molnár Eszter: Love song – Szerelmes dal)

Magyar fordítása:

Békét találtam
A lámpafény meleg ragyogásában
A lángok felcsapnak és árnyékot vetnek a falra
A haldokló tűz fényében próbálok olvasni a szemedben
De arcod elfordult tőlem – most
Hamarosan, nemsokára, tudom, hogy eljössz hozzám
Fogd meg a kezem
És a vágy, mint a láng
A parázsló parázsból életre kelt
Hamuból született, megvilágítja az éjszakát
Gyengéden melengeti alvó szívemet.

 

        A műzene (művészi\komolyzene) hallgatásakor sokunknak hozzátartozik a szöveg párhuzamos olvasása, mind koncerten, mind lemezen! Ezért szoktak koncerten adni szöveglapot vagy a lemezborítóknál mellékelni a verseket. Ez utóbbi költségei persze kivédhetőek lennének a kiadó honlapján való nyílt elérhetőséggel. Mert a fentebbi szöveg alapján kedvem lenne a többi szöveg megismeréséhez is!

        E lemezen zömmel kortárszenei kamaradalokat hallunk! Ezek nagy része még így, szövegértés nélkül is gyönyörű, hála a dalok zeneszerzőjének; az érzékeny, finom hangszerelésnek(!), a hangszereseknek és Harcsa Veronika igazán átélt, őszinte, olykor tényleg virtuóz előadásának! Nem másolta, utánozta a dalok eredeti énekesét, hanem minden dalnál termékenyen újraalkotta azokat.   

        Mindjárt a lemez nyitódalában a „blues képlet” kiterjesztése felett hangi tornamutatványokat hallhatunk tőle – gitár és trombita parádés kíséretével (Friends like you). A Haiku-ban egybehangzóan (unisono) énekel a csellóval és a trombitával, majd kellemes gitárjáték következik. Szeretem a Milonga latinos hangulatát a trombita, a gitár és az altszaxofon érzékeny hangjaival kiegészítve. Az Orpheus and Eurydice az énektéma megjelenéséig akár kamarajazz is lehetne, az opera jellegű dal kísérete, a fúvósok és a cselló simogató hullámai pedig a Styx – az alvilágot és az élők birodalmát elválasztó folyó – hullámzását is megidézhetné… A Crossroads of life énektémái közötti zenekari fantáziarész jazzes (hangszeres) díszítései szintén méltóak figyelmünkre stb.

Tehát e kamarazenei lemez hangjai végig érdemesek figyelmünkre, de főleg nyitott lélekkel\fülekkel hallgatva. Viszont a hiányérzetem a szövegekkel szemben így is megmaradt.

 

Zene: Gadó Gábor, szöveg: Molnár Eszter.

  1. Friends like you
  2. Haiku
  3. If I knew where to begin
  4. Let me know peace
  5. Love song
  6. Milonga
  7. Orpheus and Eurydice
  8. The language of flowers
  9. All souls
  10. Could light of dawn
  11. Crossroads of life.

Közreműködnek:

Gábor Gadó – gitar
Veronika Harcsa – ének
János Ávéd – tenorszaxofon, fuvola, altfuvola
Laurent Blondiau – trombita
Tamás Zétényi – csello

 

 

 

 

Jazz koncertek - Jazz Concerts in Hungary

H K Sze Cs P Szo V
5
19
© 2019-24 MagyarJazz / Jazz.hu szakmai jazzportál, szeretett műfajunk, a JAZZ szolgálatában. All Rights Reserved. • Készítette és kiadásért felelős személy: Irk Réka • Kiadó: Jazzponthu Kulturális Alapítvány • 1122 Budapest, Maros u. 28. • Adószám: 19345684-1-43
Az alapítványnak adományt az alábbi bankszámlára köszönettel fogadjuk: 10700770-73692180-51100005