Stépán Virág és Cseke Gábor
A jazz és a társművészetek kapcsolatát lelkesen támogató klubban gyakran vannak jazzfotó-, de akár még jazztémájú festmény-kiállítások is. (Emlékezetes például a mi honlapunk számára is sok szép fotót biztosító veterán fotós, Siklós Péter 2019. májusi kiállítása az iF-ben.) A klub vezetőjének, Hoffmann Györgynek ilyen irányú aktivitásával nem, hogy a fővárosban, de alighanem sehol sem találkozhatunk kis hazánkban. Ezért is nagy öröm személy szerint számomra (is), hogy ezúttal az ifjú generáció egyik legtehetségesebb jazzfotográfusa állíthatja ki több mint húsz csodaszép képét e patinás színhelyen.
Gyárfás István és Hoffmann György
A kiállítás kapcsán főszerkesztőnk, Irk Réka készített érdekes interjút Virággal, amiből sok mindent megtudhatunk róla és szenvedélyes érdeklődéséről a világ dolgai iránt, nem hiába eredetileg politológus. (Nemrégiben láthattuk kiállítását az ukrajnai háború helyszínén készített képeiből.) Ráadásul a miskolci egyetemen végzett vagy félévszázaddal utánam. Arra pedig büszke vagyok, hogy valóban én hívtam fel a figyelmét a jazzfotózásra, így aztán számos beszámolómat is az ő remek felvételei illusztrálták 2019 tavaszától az Opusban, a BJC-ben, az IF-ben, de még a Rádió Márványtermében rendezett jazzkoncertekről is. Csak néhányat említve, Ajtai Péter Mingus projektje, Elek Pista két koncertje, az Ávéd János Quartet, Aly Keita koncertje, a Pataj György Quintet és sorolhatnám…
A kiállítás megnyitóján örömmel találkoztunk Siklós Péterrel, Gyárfás Gyafi Pistával, az ugyancsak jazzfotós Palotai Misivel és még sok jazzrajongóval, akiket koncertekről ismerünk. De ne feledkezzünk meg a MAO vezetőjéről, Fekete-Kovács Kornélról sem, aki vállalta a kiállítás megnyitását, és muzsikus lévén a MAO másik oszlopos tagjával, Cseke Gáborral egy kis jazzmuzsikával is színesítették az eseményt. A Skylark c. jazz-standard hangzott fel előadásukban, Kornél ezúttal szárnykürtön játszott. Majd meleg szavakkal méltatta Virág munkásságát, annál is inkább, mert ő szinte a MAO „házi fotósának” számít, ugyszólván minden fellépésüket megörökítette. (Csak én teszem hozzá, hogy Virág fotói díszítik Fekete-Kovács Kornél és Harcsa Veronika idén megjelent Different Aspects of Silence c. BMC- lemezének kísérőfüzetét. (A projekt mind a hat résztvevőjének kitűnő portréjával.)
Az ünnepélyes megnyitó a két muzsikusnak a világhírű amerikai tenoros, Johnny Griffin tiszteletére írott Mr. J.G. c. kompozíciójával zárult, akivel egy jazzfesztiválon volt szerencséjük együtt játszani. Még egyszer megtekintettük a szebbnél-szebb képeken a hazai jazz legkiemelkedőbb képviselőit, akiket játék közben kapott lencsevégre Virág, még a Szent István Bazilika is szerepel a koncert helyszínek sorában. Csak néhány ismert szereplő: Borbély Mihály, Bacsó Kristóf, Molnár Sándor, Ávéd János, Fekete-Kovács Kornél, Cseke Gábor, Oláh Krisztián, Subicz Gábor, Csízi László, Gyárfás István. (Gyafi és Kornél több képen is szerepel.)
A kiállítás október 24-ig látható az iF-ben. Mindenkinek ajánlom figyelmébe!
Fotó: Palotai Misi (köszönjük a fotókat!)
Márton Attila és Cseke Gábor