Kőszegi Imre top 10-es listája:
Szeretem nézegetni is a zenéket. Ez a kor vívmánya. Amióta lehetőség van nézni is, lemezt már nagy ritkán hallgatok csak. Annak idején, mikor hallgattam, beültem a szobába Újpesten egy nád hintaszékbe, ittam netán valamit, besötétítettem, és Coltrane-t hallgattam. Az olyan volt, mint egy mese.
- Gospel: Le'Andria Johnson: Jesus
Az első a gospel legyen. Több gospel énekest hallottam, de ő a kedvencem jelenleg. Poriban nekem is volt szerencsém egy olyan vegyes quintettel játszani, amiben az egyik leghíresebb gospel énekesnő, Linda Hopkins énekelt velünk a Vukán-Berkes-Kőszegi Trióval, és plusz vendég volt a Jimmy Owens jazz-trombitás. Anno a gospelt nem is értettem, de pár éve megfogott nem csak a zene, hanem a szöveg is. A fekete zenészek fantasztikusan játsszák.
- John Coltrane és Johnny Hartman
John Coltrannek van egy lemeze, ami ballada lemez, gyönyörű standard nótákat énekel Johnny Hartman. Ezt talán ’63-ben hallottam először. Ezt néha előveszem, ha jó hangulatra vágyom. Coltrane többi lemezét is imádtam.
- Chick Corea - Roy Haynes - Miroslav Vitus
Chick Corea-tól nem a mai dolgokat hallgatnám, hanem a 60-as évek közepén lehetett, amiben Roy Haynes dobolt, Miroslav Vitus bőgőzött. Amikor Szakcsival kint voltunk külföldön, hanglemezboltban meg lehetett hallgatni. De miután meghallgattuk nyolcszor, tízszer, akkor már tudtuk kívülről, és hallgattuk a következőt.
- McCoy Tyner
- The Tony Williams Lifetime
Többek között a kedvenc dobosom Tony Williams. Rajtuk nőttem fel. Szakcsival elmentünk a nyugat-berlini fesztiválra, ahol Tony játszott a Lifetime triójával és személyesen is láthattam.
-
Cannonball Adderley Sextet
Szintén láttam és hallottam élőben. Adderley mindenféle formációban fantasztikusan játszott. Joe Zawinullal volt szerencsém látni őket Frankfurtban – ’68-’69 körül. Utána Berlinben is hallottam, ahol már George Duke volt a zongoristája.
- Philly Joe Jones
Szintén nagy kedvencem volt. Stuttgartban volt egy bemutató ’69-ben egy kis jazz klubban, ahol 4 órás kurzust tartott. Ajánlom a következő felvételt.
- Wynton Marsalis Jazz at Lincoln Center + vendég
Müncheni Filharmóniában játszottunk, és utánunk a big band lépett fel. Egy folyosón volt az öltözőnk. Beszélgettem vele, mert kíváncsi voltam a trombitájára, más volt, mint a többieknek, és érdekelnek a hangszerek. Szeretem Winton Marsalist, aki már egy intézmény. A big bandje, ami a Jazz at Lincoln Center, kiváló zenekar.
Szeretem, hallgatni többek között a különböző nemzetek jeles képviselőivel, ahogy közösen játszanak. Például kubai zenét. Ilyenkor meghívják Kuba legjobb zenészéit, és velük zenélnek, itt például énekessel és kongással van koncertjük.
-
Robert Glasper trio
Haladjunk az újak felé. Nagy kedvencem, bár nem minden megmozdulása. Village Vanguardban játszanak a felvételen, természetesen máshogy, mint egy megszokott standard jazz együttes, saját felfogásban, de jazz a javából.
Chris Daddy Dave –dobol, aki abszolút partnere Glaspernek, és szintén újszerű és nagyon tetszik. A bőgős basszusgitáros is, ő Derick Hodge, szenzációs.
9b. Robert Glasper új zenekara az R+R=NOW is nagyon érdekes zenét játszik, amiben Christian Scott trombitál. És a Christian Scott zenekarában a kedvencem, furcsa mód nő, aki egy fantasztikus fuvolista, a fogalmazása, ritmizációja egyedülálló, talán ő tetszik a zenekarban a legjobban: Elena Pinderhughes.
9c. Chris Dave and The DrumHedz
Ezt is ajánlom: dobos, gitáros, basszusgitáros és egy trombitás - kassai koncert talán:
-
Roy Hargrove
+1 Szabados György: The Wedding/Az esküvő
Fotó: Irk Réka