A 2011-ben Snétberger Ferenc, Mészáros Zoltán, a Norvég Alap és a Magyar Állam által létrehozott szegény sorból származó, tehetséges roma gyerekeket felkaroló intézmény remek eredményeket produkál és nagy ismertségnek örvend. Ma már többen ott dolgoznak segítőként, tanárként az iskolában, akik annak idején diákként kerültek Felsőörsre. Klasszikus és jazz-zene oktatás folyik a felsőörsi központban, ami az iskola szüneteiben nyitja meg kapuit, tehát az őszi és tavaszi szünetben két hetet, a nyári szünetekben öt hetet tölthetnek el a fiatalok együtt, tanulással. Ahogy Snétberger Angela, aki a háttérben óriási munkát lát el, elmesélte, sokszor ez a pár hét azért is fontos, mert meleg étel kerül a gyerekek elé az iskolai szünetekben. A környezetről elmondható, hogy ideális helyszín elmélyült tanulásra, ahol tényleg a világ zsibongásától távol, madárcsicsergésben, gyönyörű környezetben - ami az épületekre is vonatkozik-, békében tudnak arra koncentrálni, amiért a tábor lakói lettek. Ma már nemcsak roma, hanem nem roma, szegény sorból származó fiatalok is a központ tanulói. Itt a Jazz.hu hasábjain is rendszeresen megírjuk, amikor egy-egy Snétbergeres diák ér el jó eredményt vagy nyújt kiemelkedő teljesítményt koncerten. Legutóbb Fehér Fábióval készült interjú, aki februárban nyerte meg a Babos Gitárversenyt. Természetesen vele is találkoztam a Tehetségközpontban.
A tehetségközpont vékony erdei út végén található, amit egy csörgedező patak szegélyez. A kapun áthaladva, rögtön a rendezvényteremhez érünk. Ezt veszik körbe a különálló lakóhelyek és a tanítást szolgáló osztálytermek.
Július végén a 14. évfolyam koncertjére voltam hivatalos 6 órára, amit a többi diák koncertje előzött meg. Állítólag azon is remekeltek a diákok, de a végzős évfolyamtól fantasztikus koncerteket hallottam.
Az eseményt úgy állították össze, hogy a klasszikus koncertet mindig jazzkoncert követte. Igazi közösséggel találkoztam, mindannyian segítették egymást és örültek a másik sikerének.
A jazzre fogok kitérni, miután a beszámoló egy jazzportálra készült, de a végén felsoroltam írásban, képpel illusztrálva a klasszikus tanulók fellépését.
Az első fellépő egy egész fiatal srác volt, Balázs Richard, aki Snétberger Ferenccel gitárduóval nyitotta meg a haladó diákok koncertjét.
A harmadik zenekar előtt Snétberger Ferenc büszkén jelentette be, hogy két diákjuk bejutott a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Jazz Tanszékére, mégpedig a szaxofonos Balogh Máté és a basszusgitáros Baranyi Benji. Egyikük már ismerős volt, mert a Bartók Béla Konzi diákjaként igazán kimagasló teljesítményt nyújtott Máté minden vizsgáján és a Harmónia Jazzműhely Jazz-Csillagvizsgálóján is hallhatta ezt a közönség, viszont Baranyi Benjit előtte pár nappal hallottam először basszusgitározni a Művészetek Völgyében.
Ebben a zenekarban játszott még az előbb emlegetett versenygyőztes Fehér Fábió gitáron és Szatmári Matyi dobon. El kell, hogy áruljam, mielőtt elindultam Felsőörsre, a nagykanizsai mindentudó jazztudósító kollégám, Halász Gyula írt, hogy Matyira figyeljek oda, mert nagy tehetség. Azóta már erre a Gayer Mátyás Trio koncertbeszámolójában is felhívta a figyelmet. Valóban rendkívül ügyesen és kreatívan dobolt, érezhetően sok évnyi gyakorlással a háta mögött. Nagykanizsán vette szárnyai alá Tiborcz Iván és a Covid idején Gayer Mátyás, így ma már Bodajkon tanul a zenei gimnáziumban. A zárókoncerten 6 formációban dobolt. Ha marad az elszántsága, biztosan szép jövő áll előtte. Coltrane-től a „Grand Central”-t játszották, amiben a gitáros Fábió és a szaxofonos Máté brillírozott.
A következő jazztrióban maradt a ritmusszekció, akikhez Káldi Attila csatlakozott jazzgitáron, valamint Farkas Zsolti, aki már tanárként dolgozik a Központban, és mindig öröm hallgatni virtuóz játékát. Monktól hangzott el a „Round Midnight”.
A harmadik jazzformáció ritmusszekciója maradt a helyén és csatlakozott hozzájuk a szaxofonos Fehér Melissza és zongorista Bader Roland. Melissza már nem ismeretlen az olvasóink előtt, mert nemcsak a Bartók Konzi vizsgáiról írt beszámolómban említettem már meg a nevét, hanem az áprilisi All Women All Stars koncerten való szereplése okán is. Ismét van egy eszméletlenül tehetséges női hangszeres jazz-zenészünk, aki fiatal kora ellenére ügyesen reagál a többiek játékára, az improvizációi figyelemre méltóak. Melissza volt az est egyik konferansziéja. Duke Ellingtontól a „Lotus Blossom” hangzott el.
A bemutatón konferált Nagy Melissza és Balogh János
A negyedik jazz-zenekar egy quartet volt, amiben Bakonszegi Flóra énekelt, Farkas Zsolt zongorázott, Szajkó Adrián bőgőzött és Snétberger Tony dobolt. A 12 éves Flórának figyelemre méltó, füstös hangja van. Sammy Faintól az „I’ll be Seeing You” hangzott el.
Az ötödik zenekar ismét a megszokott ritmusszekcióval állt fel: Baranyai Benji és Szatmári Matyi. Hozzájuk csatlakozott egy szegedi gitáros, aki az egyetem klasszikus gitárszakára nyert felvételt, de nem vitás, hogy a jazzhez is jó adottságai vannak: Mohai Szilárd. Wayne Shortertől a „Footprints” című jól ismert jazzstandardje szólalt meg jazz-rockosan, amiben pompás improt hallhatott a közönség Benjitől.
Az utolsó három zenekar közül az első profi előadást adott, nem véletlen, hogy még nagyobb tapsot kaptak, mint eddig a többi fellépő. A tagok közül ketten tanárok, ketten pedig ismert zenészpalánták voltak. A ritmusszekcióban részt vevők közül a bőgős Szajkó Adrián Szlovákiában tanár (de a Snétberger Központ oktatója is), a dobos pedig a Zeneakadémia Jazz Tanszékén tanult, aki a finom dobolásáról elhíresült Fazekas Tamás volt.
Ugyancsak tanárként dolgozó Farkas Zsolt zongorázott, Fehér Fábió pedig gitározott. Mindketten elképesztő time-mal és tudással rendelkeznek. Ezúttal Fábió megmutatta a szenvedélyes oldalát. Benny Golson „Along Came Betty” című szerzeményt adták elő. Őket még hallgattam volna nagyon sokáig.
Az utolsó előtti quintetben a ritmusszekcióban maradt Adrián, de a dobnál helycsere történt, visszaült Snétberger Tony. A zongoránál maradt Farkas Zsolti, a két szólóhangszeren pedig testvérek fújtak, a már bemutatott Balogh Máté fújt szaxofonon és a fivére, Balogh János trombitált. Utóbbi nem zenész lesz, mert jelenleg a Szegedi Orvostudományi Egyetemen tanul. Ő volt Melissza konferanszié partnere az este során. Balogh Máté felpörgette a jazz standardet és a szólókban őrületes iramot diktált, a technikájáról ne is beszéljünk. Most már „csak” az emocionális jelenlétet kell megtanulnia az egyetemen. Joe Hendersontól a „Short Story”-t hallottuk.
A nagyszerű estére nem is kerülhetett volna máshogy a korona, mint hogy majdnem az összes fellépő egy örömdallal, Herbie Hancock „Chameleon”-jával búcsúzott el a közönségtől.
A színpadon maradt Farkas Zsolt, a Balogh fivérek, valamint Snétberger Tony átült a perkákhoz. A fúvósok mellé még megérkezett Fehér Melissza a szaxofonjával, Mohai Szilárd a gitárjával, a dobok mögé ült Szatmári Matyi és a fúvósok mögé a takarásba beállt basszusgitározni Gáspár Kitti, akit eddig nem hallott a közönség, és én is csak zongoristaként ismerem a Bartók Konzi vizsgájáról. Óriási örömbulival köszönték meg a közönségnek, hogy eljöttek meghallgatni őket.
A végén Snétberger Ferenc megköszönte a jelenlévőknek a figyelmet és a diákoknak a kitartó munkát, valamint a nyáron a legkiemelkedőbb és -szorgalmasabb tanulóknak emléklapot adott át. Ők voltak: Fehér Barbara, Fehér Melissza, Lazók Adriána, Káldi Attila, Balázs Bernát.
Megemlítem még a hangtechnikust, Veisz Ádámot, aki a négyórás hangvarázst végigasszisztálta.
Ahogy írtam, a legtöbben már nem voltak ismeretlenek számomra, sem a Jazz.hu olvasói számára, hiszen a tehetség kitűnik a fiatalok koncertjein. A Snétberger Tehetség Központba járó diákok pedig óriási lökést kapnak a profi oktatóktól. A kétórás koncerten bebizonyították, hogy nem volt hiábavaló az oktatásuk és olyan pluszt kapnak ott, ami a táboron kívül kevés fiatalnak adatik meg.
Snétberger Angela megmutatta az impozáns komplexumot és elmondta, hogy jelenleg is anyagi gondokkal küszködnek, de pozitívan néznek a jövő elé. Remélik a további támogatást a Magyar Államtól. Ezenkívül várják a céges és magán támogatókat, ahogy eddig.
Éppen lehet kedves Olvasónk is egy támogató, és csak szavazni kell a tehetséggondozó intézményre a Zenergia oldalán, hogy a gálakoncert bevételét megkapja, ahol a diákok is fellépnek.
További sok sikert kívánok az elszánt munkához a Snétberger Tehetségközpontnak!
A klasszikus koncert fellépői:
László Ketrin, Oláh Patrícia:
Ganyi Kristóf, Nagy Ferenc:
Fehér Barbara, Tóth Kamilla:
Havram Josef, Tóth Kamilla:
Lakatos Béla, Ganyi Kristóf, Nagy Ferenc:
Vonósnégyes: Budai Zoltán, Fehér Barbara, Ganyi Kristóf, Csákvári Emma:
Snétberger Tehetségközpont, Felsőörs, 2024. július 27.
Fotó: Irk Réka